Rower – ekologiczny środek transportu, forma sportu i rekreacji. Ile jego zastosowań tyle rodzajów – rower górski, szosowy, miejski, ostre koło i wiele innych.

Pierwotnie rower nazywany był welocypedem oraz bicyklem i ta etymologia widoczna jest w większości języków europejskich (ang. bicycle, wł. bicicletta itp.). Słowo, jakiego dziś używamy w języku polskim na określenie tych jednośladów, pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała nie tylko samochody. Tym sposobem polski rower pochodzi od angielskiego słowa określającego wędrowca, włóczęgę.

Rowery i ich zastosowania

Rowery zostały wprowadzone w XIX w. w Europie, a od dekady jest ich na świecie ponad miliard – dwa razy więcej niż samochodów. Od wieków służą jako środek transportu, w wielu miejscach nadal podstawowy, ale szybko zyskały też wymiar sportowy i stały się formą spędzania wolnego czasu. Wraz z rozwojem popularności rowery zmieniały się w zabawki dla dzieci, zostały zaadaptowane do zastosowań wojskowych i policyjnych, a także pozwoliły na uprawianie wielu sportów wyczynowych.

Podstawowy kształt typowego pionowego roweru nie zmienił się jednak wiele od czasów pierwszych modeli. Prototyp napędzany dzięki zastosowaniu łańcucha został opracowany już około 1885 roku. Oczywiście od tego czasu wiele szczegółów zostało poprawionych wraz ​z pojawieniem się nowoczesnych materiałów i technologii. Te pozwoliły na specyfikację specjalistycznych projektów dla wielu typów rowerowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Tak pojawiły się podziały na rowery górskie (MTB, ATB), trekkingowe i crossowe, rowery miejskie, w tym tzw. holendry, rowery szosowe czy torowe i wywodzące się od nich rowery typu ostre koło.

Taka podstawowa kwalifikacja rowerów nie jest oczywiście ani dokładna, ani ostateczna – przy obecnym tempie zmian technologicznych oraz powstawaniu coraz to nowych dyscyplin rowerowych i zastosowań użytkowych również specyfika typów rowerów stała się płynna. Dla niektórych rower pozostanie prostym środkiem transportu czy narzędziem pracy, dla innych to sposób na utrzymanie kondycji fizycznej czy weekendowy wypoczynek. Każdy rowerzysta może dziś przebierać w różnorodnych rozwiązaniach, usprawniających jazdę rowerem.

Trudno przecenić cywilizacyjny wpływ wynalezienia roweru, zarówno w zakresie rozwoju cywilizacji, jak i postępu nowoczesnych metod przemysłowych. Wiele rozwiązań znalazło zastosowanie w konstrukcji samochodów, m.in. łożyska, opony pneumatyczne, zębatki napędzane łańcuchem czy koła naciągnięte systemem szprych.

Mimo tak długiej historii i ciągłych zmian technicznych, jedno w temacie jest na szczęście pewne – jazdy na rowerze się nie zapomina.