Rowery Gravel / Adventure to nowa klasa na rynku. Zmiany w konstrukcji rowerów i ich osprzętu w ostatnich latach umożliwiły zaprojektowanie modeli, które pozwalają na szybkie i komfortowe podróżowanie po ubitych drogach.

Służą temu przede wszystkim odpowiednia geometria ramy i zastosowane w niej materiały oraz rozwiązania. Krótsza rama sprawia, że podróżujemy w wygodnej pozycji, co ma znaczenie szczególnie na dłuższych, wielodniowych wyprawach. Mamy możliwość zastosowania w nich szerszych opon, które dobrze tłumią nierówności.

Powstały w Stanach Zjednoczonych trend jazdy Gravel ma swoje źródło w rodzaju nawierzchni utwardzonych dróg, które setkami mil ciągną się przez pustkowia. W Polsce takich dróg przybywa – najbardziej zbliżone do
nich charakterem są leśne drogi pożarowe. Jeśli chcemy dojechać do odległego lasu szosą a następnie pojeździć po nim korzystając z tych dróg Gravel sprawdzi się świetnie.

Różnica między tym rodzajem roweru a przełajowym wymuszona jest przez inne przeznaczenie. Rower przełajowy przeznaczony jest do intensywnej jazdy po krętej, zmiennej trasie, która jest wymagająca technicznie. Wyścig jest krótki i komfort nie jest pierwszoplanową potrzebą. Gravel natomiast dobrze czuje się na długich prostych odcinkach, których pokonanie często zajmuje kilka godzin.

Oprócz tego rowery Gravel / Adventure dają możliwość zainstalowania dodatkowych bagażników i uchwytów. Ma to znaczenie dla wszystkich, którzy wybierają się rowerem w dłuższą podróż. Mocowania bagażników, kilku koszyków na bidon oraz dodatkowego osprzętu, np. na przednim widelcu pozwalają na zastosowanie szerokiej gamy sakw, toreb i worków transportowych. Oprócz tego rowery te możemy wyposażyć w rozwiązania z rodziny bike packing, np. firmy Apidura.

 

Kliknij tu i sprawdź, jakie rowery gravel / adventure kupisz w naszym sklepie